postheadericon Tani dom z bali pod klucz

Wiele całorocznych domów drewnianych to domy z bali. Oczywiście również domek letniskowy może być z nich wykonany. Tego typu budowa domów z drewna kojarzy się z polską tradycją wiejsko-ludową. Jednak stosowane dzisiaj technologie są zdecydowanie bardzo nowoczesne.

Chodzi o to, żeby dom był bardzo ładny, ale jednocześnie solidny, energooszczędny i wytrzymały. Dużą rolę odgrywa tutaj zastosowany gatunek drewna oraz sposób jego przygotowania. Przede wszystkim drewno musi być dobrze wysuszone. Najczęściej bale wykonywane są ze świerku lub sosny. Mogą one mieć różną grubość w zależności od projektu domu.

Dom z bali jest przede wszystkim bardzo przytulny. Drewno stwarza specyficzną, ciepłą atmosferę. Zwykle tego typu domy w środku również wykończone są w drewnie. Można wymyślać i stosować w nich różnego rodzaju ciekawe aranżacje drewniane. Natomiast wbrew pozorom zewnętrzna ściana drewniana jest trwała i odporna na działanie czasu oraz warunków atmosferycznych.

Budowa domu z bali polega na nakładaniu ich po kolei w taki sposób, aby krzyżowały się w narożnikach. Bale trzymają się bardzo ściśle dzięki technice połączeń węgłowych. Następnie bale zostają odpowiednio zabezpieczone przed grzybami, pleśnią i szkodnikami, a końcowy efekt wizualny jest naprawdę wyjątkowy. Niektórzy zamiast budować nowy dom wolą przenieść istniejący już dom z bali na swoją działkę. Wtedy rzeczywiście taki dom ma niepowtarzalny charakter. Niestety prawdopodobnie będzie mniej trwały.

Najwięcej domów z bali można oglądać na południu naszego kraju, w górskich miejscowościach. Często w ten sposób budowane są schroniska i tak zwane bacówki.